מפנה חוויה פיננסית

חזון החברה הוא ללמד באופן חווייתי את כל התחומים ולשפר את המודעות הכלכלית כבר מהגיל הצעיר כך שהילדים של היום ישפיעו על העתיד, יבינו איך להתנהל נכון כלכלית, יקבלו כלים להתמודדות עם העולם המודרני המשתנה, כלכלה אישית וגלובאלית שתאפשר צמיחה כלכלית פרטית ומדינית.
הבסיס הרעיוני הייחודי של השיטה מבוסס על התפיסה, שמשחקי חשיבה מהווים כלי רב עוצמה. משחקי חשיבה וכלכלה תורמים לשיפור המיומנויות הקוגניטיביות, להעמקת המודעות לתהליכי החשיבה ולהתמודדות טובה יותר עם עולם הרגש ועם סיטואציות חברתיות.

חוויית המשחק, שעומדת במרכז התוכניות והמוצרים היא מהנה, סוחפת ומרתקת ולכן היא מעוררת מוטיבציה חזקה ומהווה בסיס לתהליך לימודי מעמיק. הניסיון המצטבר של החברה ומחקרים רבים בנושא מוכיחים שהשיטה משפרת בצורה משמעותית את מיומנויות החשיבה ואת כישורי החיים של התלמידים ומאפשרת להטמיע את נושא הכלכלה באופן ברור, קל ומהנה.

מטרת התוכנית
הקניית כלים פיננסים וחברתיים באמצעות משחק והפעלות דינמיות, בשילוב מתן דגש על בניית חזון אישי וכלכלי, הצבת יעדים, חיזוק האמונה ביכולת ההגשמה העצמית של כל אחד ואחד מהמשתתפים. הקניית ערכי הקשבה והידברות, יצירת כבוד הדדי, ניהול משא ומתן, פיתוח דימוי עצמי חיובי, שבירת מיתוסים ויצירת אפשרויות חדשות.

צורת העברה
בבסיס השיטה עומדת האמונה, שהדרך הטובה ביותר ללמוד היא באמצעות חוויה חזקה ואותנטית, שמשאירה טעם של עוד. חוויית המשחק עונה להגדרה הזו בדיוק – היא מהנה, סוחפת ומרתקת ולכן מעוררת מוטיבציה חזקה. חשוב לא פחות: חוויית המשחק מייצרת קרקע פורייה לאימון ולתרגול של מיומנויות החשיבה וכישורי החיים.

אז מה נלמד באמצעות המשחק?

  • המשחקים משלבים בתוכם את עקרונות התפיסה הכלכלית ומלמדים את הדרך בה ניתן להגשים את השאיפות הכלכליות בחיים.
  • הלימוד מתבצע תוך שימוש בעולם המושגים של הילד בצורה חווייתית, חברתית המשולבת בהקניית התשתית לעולם שבחוץ.
  • ישנן צורות למידה שונות, וכל אחד אוהב ורגיל לדרכו. יש הלומדים משמיעה וכאלו שמצפייה ואחרים מעשיה. מכיוון שהמשחק משלב בתוכו את כל האלמנטים יש לו אפשרות
  • לענות על המגוון הרחב של הצרכים וללמד את הכלים. המשחק נותן הזדמנות שווה לכל הילדים ללמוד בצורה המתאימה להם ולהצליח.
  • המשחק מתבצע בצורה אינטראקטיבית ומאפשר לילדים לשפר מיומנויות חברתיות. ללמוד לנצח ולהפסיד בכבוד, משא ומתן עם ילדים ומבוגרים, כבוד הדדי ועוד.
  • למידה ורכישת מיומנות נרכשים בצורה הטובה ביותר דרך חזרה על תכנים. המשחק מאפשר לחזור על נושאים בצורה חווייתית וע"י כך הטמעה של נושאים חשובים.
  • המשחק לא מתמודד עם תשובה נכונה או שלילית אלה מציאת הפתרון לבעיה. הוא מדמה את המצב האמיתי של מציאת פתרון והתמודדות עם תוצאה כמו בחיים האמיתיים.

רציונל
במציאות היום יומית אנו עדים כי השכלה אקדמית, התמדה במקום עבודה או לימוד מקצועי אינם מספיקים עוד ליציבות כלכלית והצלחה עסקית. אולם כבר בשנת 2002 הוועדה הפרלמנטרית לנושא הפערים החברתיים בישראל עמדה על כך שקיימת עלייה בשיעור האבטלה ובעומק האבטלה בקרב בעלי תארים אקדמיים בכלל ובקרב בעלי מקצועות טכנולוגיים בפרט. הוועדה העלתה חשש כי אנו בפתחה של תקופה בה ההשכלה אינה ערובה למציאת עבודה ולשכר גבוה כפי שהיה בשנות התשעים וציינה כי יש צורך בבחינת סוגים נוספים של הכנסה. מחקרים שלגביהם הסכמה רחבה מוכיחים שהחינוך הוא המפתח לצמצום הפערים החברתיים-כלכליים.

ההנחה היא שההשכלה מאפשרת נקודת זינוק פחות או יותר שווה לצעירים שמוצאם מרקע כלכלי-חברתי שונה ומהווה כלי להשתלבותם של הצעירים בשוק העבודה ולצמיחה המטיבה עם כלל השכבות במשק.

למעשה קיימים שלושה סוגי הכנסה:

  • הכנסה מהשתכרות הנובעת מעבודתו או יגיעתו של אדם
  • הכנסה מתיק השקעות המורכב ממניות, אגרות חוב וקרנות נאמנות
  • הכנסה פסיבית מנדל"ן וקניין רוחני

מרבית בני האדם מתפרנסים מעבודה והשכלתם אינה מאפשרת להם לבנות תיק השקעות או לתרגם את כישרונותיהם ויכולותיהם לרווח כספי. מכאן שאין בהשכלה המקצועית או האקדמית בלבד כדי להביא את הפרט לעצמאות כלכלית. לצורך כך יש צורך בהשכלה פיננסית.

ככל שניצור את הלמידה יותר מהנה וככל שנוכל לשלב את התכנים עם עולם הילד, ככה התלמיד ילמד יותר בטווח הרחוק.