אלימות עוני וכלכלה

אלימות עוני וכלכלה

מנכ"ל הביטוח הלאומי: "כשלנו בהגנה על חלשים"

לדבריו של הד"ר יגאל בן-שלום מנכ"ל הביטוח הלאומי, הקיצוצים בקצבאות הם "הסיבה לכך שבשנים האחרונות אנו עדים לעליה באלימות ועוני". את הדברים אמר בכנס שהתקיים באוניברסיטת ת"א.

מדיניות הממשלה גרמה לגידול בפערים בין השכבות החלשות והחזקות בישראל. בשם הרצון להגדיל את הצמיחה במשק הוקטן נטל המס והקצבאות קטנו. ההכנסה הפנויה של העשירונים העליונים גדלה, בעוד שהכנסתם הפנויה של העשירונים התחתונים, שלא מגיעים לסף המס -נשארה בעינה ואף ירדה. הקצבאות השונות קוצצו בהיקף של למעלה מ-15 אחוז. כיום יש מאות אלפי אזרחים שקיצצו להם את הקצבאות, והם לא נהנים מהקטנת המס, דבר הגורם להרחבת הפערים בחברה ולגידול בעוני.

ניתן לראות במחקרים רבים את הקשר בין מדיניות כלכלית, עוני ואלימות. ארה"ב, שבמקרים רבים משמשת לנו כמודל כלכלי, ידועה ברמת אלימות גבוהה מאוד, לדוגמא: מספר הרציחות בארה"ב הוא הגבוה בעולם. כאשר בודקים את הסיבות להבדלים העמוקים ברמת האלימות שבין ארה"ב לשכנתה קנדה, רואים שההבדל היחיד הקיים הוא במדיניות הכלכלית והחברתית. חלוקת המשאבים במדינת ישראל, כפי שניתן לראות, הולכת ומשתנה וטומנת בחובה לא רק את העמקת הפערים אלא גם שחיקת מעמד הבינים ובשילוב הקיצוצים בקצבאות וברווחה, אנו נהיה עדים להמשך הגידול באלימות בקרב כל המגזרים.

בזמן שלכסף יש את היכולת להפוך אותך לעבד, יש לו גם את הכוח לתת לך את החופש לעשיה חופשית. הלימוד תוך כדי משחק מאפשרים ליצור גישה שונה לעולם הכלכלי, הפותח אפשרויות חדשות. למידת הכלים והנחלת הידע הכלכלי הבסיסי, יאפשרו פתח לעולם חדש. מתן כלים כלכליים, לימוד והסבר על תרבות הצריכה יאפשרו לנוער מציאות חדשה שתחליף את התיסכול וחוסר האונים, בתקווה לעתיד שונה, בו כל אחד יכול ליצור את השינוי לעצמו ומשם החוצה לסביבה הקרובה והרחוקה.

הגברת המודעות של האוכלוסיה כבר מהגיל הצעיר, תאפשר ליצור שינוי מדיניות ושינוי פני המציאות החברתית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן